Historia oświaty w Czernicu

Utworzono dnia 18.09.2018

Historia oświaty w Czernicu

Rok 1918 był dla mieszkańców Czernica niezwykle ważny. Polska odzyskała niepodległość. Był to też czas, gdy tutejsza ludność rozpoczęła organizowanie nauki w języku polskim dla swoich dzieci. W prywatnych domach wynajmowano pomieszczenia z przeznaczeniem na sale lekcyjne. Mieszkańcy opłacali także utrzymanie nauczycieli. Od tego roku datuje się powstanie zalążka oświaty w Czernicu.

Z czasem, wśród mieszkańców powstała myśl wybudowania szkoły z prawdziwego zdarzenia. W tym celu ustalono obowiązkową składkę. W 1934 roku oddany został do użytku nowy budynek dla 4-klasowej Szkoły Podstawowej. Uczęszczało do niej około 50 uczniów. W czasie II wojny światowej  nauczaniem zajmowało się dwóch nauczycieli: pan Naporko i pan Grobelny. Dyrektorem szkoły był F. Raimer, a następnie Ferdynand Klimek.

Liczba dzieci objętych obowiązkowym nauczaniem z każdym rokiem wzrastała, w związku z tym gminne władze oświatowe podjęły decyzję o budowie nowego budynku szkolnego. Podniesiony został także stopień organizacji do VII klasy. W takich warunkach szkoła służyła mieszkańcom ponad 35 lat, przy czym w 1966 roku podniesiono stopień organizacji do VIII klasy.

Szkołą kierowali : Ludwik Kuchnio ( w latach 1952-1953), a następnie Eugeniusz Mazurek ( w latach 1953-1979 oraz 1981-1985), Wanda Kowalik( w latach 1979-1980), Marianna Grodzicka (w latach 1980-1981), Włodzimierz Łukasiak ( 1985-1987), Teresa Beczek-Kostyra ( w latach 1987-2016).

W 1984 roku powołano w Czernicu Społeczny Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stanęli: Teresa Beczek-Kostyra i Henryk Łukasiak, sołtys wsi. Rozpoczęto prace nad budową nowego budynku , które trwały do 1994 roku przy bardzo dużym zaangażowaniu mieszkańców. W dniu 28 sierpnia nastąpiło oficjalne otwarcie nowoczesnego obiektu szkolnego, w którym rozpoczęli naukę uczniowie klas I-VIII.

W 1988 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, którą oficjalnie otwarto 1 czerwca 2001r. Dwa lata później, w wyniku reformy oświaty, nastąpiło przekształcenie Szkoły Podstawowej w Zespół Szkół, w skład którego weszła 6-klasowa Szkoła Podstawowa i 3-letnie Publiczne Gimnazjum.

W 2009 roku przy Zespole Szkół w ramach realizacji Programu Integracji Społecznej, rozpoczęło działalność ,, Małe Przedszkole’’.Na potrzeby najmłodszych w 2010 roku otwarto nowoczesny plac zabaw z wieloma ciekawymi elementami do zabawy. W kolejnych latach dostrzegając potrzeby środowiska i najmłodszych mieszkańców, realizowany był w szkole projekt ,, Tęczowe Przedszkole’’ (w latach 2010-2012) , a następnie ,, Radosne Przedszkole’’  ( w latach 2012-2014).

Od 2014 roku na mocy Uchwały Rady Gminy Kłoczew z dnia 28 maja 2014r. działa przy szkole Punkt Przedszkolny .

Wprowadzona w 2017 roku reforma oświaty spowodowała przekształcenie Zespołu Szkół w 8-letnią Szkołę Podstawową z Oddziałami Przedszkolnymi na mocy Uchwały nr XXXIX/294/2017 Rady Gminy Kłoczew z dnia 20 listopada 2017r.

W 2016 roku funkcję Dyrektora szkoły rozpoczęła pełnić pani Beata Kania. Do placówki uczęszczały dzieci z Czernica, Rzyczyny, Kawęczyna i Padarza. Z inicjatywy pani dyrektor  Rada Gminy Kłoczew wydała Uchwałę nr XL/309/2017, na mocy której Szkole Podstawowej w Czernicu nadano imię Orła Białego.Uroczystość odbyła się w dniu 28 maja 2018 r. i była połączona z setną rocznicą istnienia oświaty w Czernicu oraz przyjęciem sztandaru, ufundowanego przez mieszkańców wsi, rodziców uczniów i nauczycieli. W uroczystości wzięli udział: Senator Rzeczypospolitej Polskiej pan Stanisław Gogacz,Lubelski Kurator Oświaty pani Teresa Misiuk, Wójt Gminy Kłoczew pan Zenon Stefanowski, radni wsi Czernic: pan Roman Babik i pan Jerzy Górski oraz delegacje ze szkół z terenu Gminy Kłoczew oraz wielu zaproszonych gości.

Pięć lat później, w dniu 18 maja 2023 roku na uroczystym apelu po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, który stanowi integralną część wszystkich uroczystości i jednoczy całą społeczność szkolną.